BİZ KİMİZ

Kim olduğumuzu merak ediyorsunuzdur…

Biz, evlatları LGBTİ+ (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel, interseks vd) olan anneler, babalar ve akrabalarız. Aramızda arkadaşlarımız, dostlarımız ve yakınlarımız da var. 

Evladımız bize ilk açıldığında hangimiz şok geçirmedik ki? Çok az istisna dışında, LGBTİ+’nın ne demek olduğunu sadece televizyondan gazetelerden, belki biraz da sosyal medyadan biliyorduk. Bunlar yüzeysel şeylerdi ve pek de iyi şeyler duymuyorduk tabii. Anormal, tuhaf, anlaşılmaz, hatta zararlı insanlardı bunlar! Başkalarını aşağılamakta, horlamakta, kötülemekte kullanırdık belki onlara takılan isimleri. Sonra birdenbire çıplak gerçekle karşı karşıya kalmıştık: “Anne, ben eşcinselim.” “Kızma n’olur, ben senin oğlun değil, kızınım!” ya da “Ben senin kızın değil, oğlunum!”

Başımızdan aşağı dökülen kaynar suların etkisi azalır gibi olunca psikologlara koşturmuştuk çoğumuz. “Aman doktor, bu nasıl düzelecek, bir çare…” diye yalvarmıştık. Kimi hekim bizi yanlış yönlendirmiş, evladımızı da bizi de mutsuz edecek birtakım yalan yanlış çabalar içine sokmuştu. Kimisi de bizi doğru yönlendirmiş, yani “Evladınızın durumu tümüyle normal, sizin bu durumu anlamanız, kavramanız ve kabul etmeniz gerekir.” demişti.

İşte biz bir grup ebeveyn bu süreçlerden geçerek Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği’ni kurduk. Yaklaşık on yıllık bir geçmişimiz var, ancak dernek prosedürünü Ekim 2019’da tamamlayabildik. İki başka sivil toplum örgütüyle paylaştığımız bir ofisimiz ve sıcak çayımız var. Dertleşmek, dayanışmak, evlatlarımızın ve kendimizin hayatlarını kolaylaştırmak için sizi de ofisimize bekliyoruz.

Halen ayda bir defa Türkiye Psikiyatri Derneği‘nde uzman hocaların eşliğinde bir araya geliyor, hem o güne dek bildiklerimizin üzerinden geçiyor, hem de yeni ailelerle tanışıyor, kaynaşıyor, güçleniyoruz.

Evlatlarımızın ve kendimizin hayatlarını kolaylaştırmak için, başta belediyeler olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapıyor, çalışanlara kendimizi ve LGBTİ+’nın ne demek olduğunu anlatıyor; düzenlediğimiz ve katıldığımız çeşitli etkinliklerle kamuoyu içinde daha görünür ve tanınır olmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda evlatlarımızın dernekleriyle de yakın bir işbirliği içindeyiz. Diğer ülkelerdeki LGBTİ+ aileleri dernekleri ve örgütleriyle de iletişim halindeyiz; Türkiye ve Batı Balkanlar Eşit Haklar Örgütüne (ERA) üyeyiz.

Evlatlarımızın kendilerini var etme mücadelelerinde uğradıkları ayrımcılığı, ötekileştirmeyi ve bunların sonuçlarını ortadan kaldırmaya gayret ederken, her türden ayrımcılığın ve ötekileştirmenin de karşısında olmayı ihmal etmiyoruz. Çünkü bir haksızlığın başka haksızlıkların kapısını açacağını, mevcut haksızlıkları besleyeceğini biliyoruz.

“Başka bir aile mümkün” diyerek bize katılmak isteyen herkese kapımız ardına kadar açık. Unutmayalım ki, biz ne kadar iyi ve güçlü örgütlere sahip olursak, evlatlarımızın özgür ve onurlu bir yaşam mücadelesi o kadar kolaylaşacaktır.