Avukatların direnişinde ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne destek eylemi

Avukatların direnişinde ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne destek eylemi

Baroları işlevsizleştirmeyi hedefleyen çoklu baro teklifine karşı avukatların eylemleri sürüyor. Ankara Kuğulupark’ta “Savunma Susturulamaz” diyerek bir araya gelen avukatlar direnişte.

Polis Kuğulupark’ın çevresini bariyerlerle çevirse de avukatlar park çevresinde bekleyişini slogan ve alkışlarla sürdürüyor.

Avukatların direnişi sırasında ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü davası avukatları da eylem yaptı. 2019 ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısı sonucu gözaltına alınanlara açılan açılan davanın üçüncü duruşması bugün görülecekti.

Duruşmaya ilişkin davanın avukatları Kuğulupark’ta basın açıklaması yaparak, “LGBTİQ+ hakları insan haklarıdır” dedi. Açıklamaya ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’ndan öğrencilerin yanı sıra Kaos GL, Kırmızı Şemsiye, Ankara Barosu LGBTİQ+ Hakları Merkezi ve Toplumsal Hukuk’tan avukatlar ve Ankara Gökkuşağı Aile Derneği de katıldı. Savunma direnişindeki diğer avukatlar da eyleme alkış ve sloganlarla destek verdi.

“Nerdesin aşkım”, “Susma haykır eşcinseller vardır”, “Susma haykır translar vardır” sloganlarının atıldığı eylemde gökkuşağı, trans ve biseksüel bayrakları, “Yasak ne ayol” ve “Translar Vardır” dövizleri taşındı.

 

“Hepimiz eşit olana kadar hiçbirimiz özgür değiliz”

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması ve Avukatları adına açıklamayı Av. Öykü Didem Aydın okudu. Açıklamanın tam metni şöyle:

“Bugün saat 10:00’da, ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın 2019 Onur Yürüyüşüne polis saldırısı yüzünden açılan ceza davasının Üçüncü Duruşmasında şu anda burada bulunan ODTÜ’lü öğrencileri savunacaktık. Öğrenciler, kampüsleri işgal edilerek gözaltına alınmışlar ve barışçıl gösteri düzenledikleri için suçlandırılmışlardır.

“Bizler, ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması Avukatları ve ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması olarak, haftalardır LGBT özneleri hedef alan nefret kampanyasına dur diyen Barolarımızla ve bütün Avukat meslektaşlarımızla bu kere Savunma Yürüyüşü İçin dayanışmaya geldik.

“Türkiye’nin bütün barolarından 1000 meslektaşımız geçen hafta yayınlanan LGBTİQ+ Hakları ve Onuru İçin Avukatlar Bildirisiyle LGBT Haklarını savundular ve İmzamız Onurumuzdur, dediler. Bugün, barolarımızın parçalanmasını ve Avukatların, LGBT de dahil olmak üzere, bütün hak öznelerine destek vermekten yoksun bırakılmasını protesto etmek için ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması öğrencileriyle beraber Ankara Kuğulu Park’tayız.

LGBTİ+ Hakları ve Onuru İçin mücadele verenler, sadece Avukatlar ve Üniversiteliler değil: Bütün Özneler ve Destekçileridir. Sadece Barolarda, Üniversitelerde, Kuğulu Park’ta değiliz: Alışın Her Yerdeyiz! Eşitlik ve Özgürlük Talep Ediyoruz! Hiç kimsenin, demokratik düzenin ve hukuk devletinin öngördüğü kişi onuru korumasından bireyleri yoksun kılarak onları yalnızlığa ve çaresizliğe itmeye hakkı yoktur! LGBTİQ+ Hakları İnsan Haklarıdır. LGBTİQ+ Mücadelesi Büyük Bir Tarihsel Birikime ve Etik’e Dayanmaktadır.

“Bizleri, bilim kisvesi altında, inanç kisvesi altında, ev içi kisvesi altında, okul kisvesi altında, kurum kisvesi altında, yok sayarak yaşamak-var olmak gibi, çalışmak gibi, ifade özgürlüğü gibi zaten var olan en temel insan haklarımızı elimizden alacağınızı sanıyor olabilirsiniz. Biz sevginin dilini, nefretin dilinden daha iyi biliyoruz: Biz insanı, hakkı ve değerleri gayet iyi biliyoruz.

“Biliyoruz ki bizim özgürlük ve hak mücadelemiz sadece LGBT öznelerin değil, bütün insanlığın hak mücadelesine yapılan bir katkıdır. Biliyoruz ki Tarih Bizim Yanımızdadır. “Hepimiz Eşit Olana Kadar Hiçbirimiz Özgür Değiliz!”

 

ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü davası

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) 18 öğrenci ve bir akademisyene, 10 Mayıs 2019’da kampüste düzenlenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılmaları gerekçe gösterilerek dava açıldı. Polis şiddetiyle gözaltına alınan öğrenci ve akademisyenlerin yargılandığı davanın ikinci duruşması 12 Mart 2020’de Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü.

İkinci duruşmada avukatlar, öncelikle derhal beraat kararı talep etti. Aksi taktirde yanlış hazırlanan bilirkişi raporunun yenilenmesi, Emniyet’ten istenen ve iletilmeyen montajsız görüntülerin tekrar istenmesini, görevli polislerin dinlenmesini ve duruşmaların daha geniş bir salonda yapılmasını talep etti.

LGBTİ+ hak savunucularının toplantı ve gösteri yürüyüşlerine muhalefetten yargılandığı dava bugüne (10 Temmuz) ertelenmişti.

Kaynak: https://kaosgl.org/haber/avukatlarin-direnisinde-odtu-onur-yuruyusu-ne-destek-eylemi